O prevádzke detských ihrísk a ich kontrole sa šíri medzi prevádzkovateľmi množstvo informácii, ktoré sú niekedy skreslené a motivované rôznymi záujmami tých, ktorí ich prezentujú.
Od extrému, popisujúceho kontrolu ihrísk len ako "výmysel úradníkov z EÚ, na ktorom sa nabaľujú kontrolóri", alebo "My sme vyrastali na ihriskách, ktoré nik nekontroloval a sme tu!", až po opačný extrém typu: "Ak nebudete mať ročnú kontrolu, hrozí Vám pokuta...!"
Pri oboch extrémoch sa ale akosi zabúda na to najdôležitejšie - na bezpečnosť našich detí, pri používaní detských ihrísk. Naša spoločnosť sa zaoberá realizáciami detských ihrísk od roku 2006 a postavila na Slovensku viac ako 500 väčších i menších projektov detských ihrísk, fit parkov a workout parkov.
Od 1.1.2020 vstúpil do platnosti Zákon č. 371/2019 Z.z. o základných požiadavkách na bezpečnosť detského ihriska a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Tento zákon komplexne riešil bezpečnosť detských ihrísk, vrátane povinných kontrol a oprávnení na ich vykonávanie.
Tento zákon upravoval mnohé nejasnosti pri prevádzkovaní ihrísk, ale obsahoval aj viacero chýb a nelogických nariadení.
Niekoľko užitočných rád Vám ponúkame aj na tejto stránke. Veríme, že Vám pomôžu zorientovať sa v tom, čo je naozaj dôležité a čo je len polopravda, ktorá má vytiahnuť peniaze od prevádzkovateľov, ktorí sa zákonite nemôžu orientovať v spleti rozličných právnych predpisov a noriem.
Často kladené otázky:
- Prečo máme robiť kontrolu detských ihrísk?
Najmä kvôli tomu, aby sa minimalizovalo riziko úrazu detí pri hre na Vašom ihrisku. Vykonanie tzv. pravidelnej kontroly minimálne 1x za 24 mesiacov, oprávnenou osobou s certifikátom odbornej spôsobilosti patrí podľa § 4, ods. 1, písm. c) medzi základné povinnosti vlastníka detského ihriska. Pravidelné kontroly a údržba odhalia spravidla poškodenia a nedostatky na zariadeniach detského ihriska, ktoré vznikli pri prevádzke ihriska, vandalizmom, príp. poveternostnými vplyvmi.
- Môže byť certifikovaný prvok nebezpečný?
Áno. Niektoré prvky sú dokonca konštruované tak, aby v deťoch pri hre rozvíjali zmysel pre odhadnutie rizika a rozvíjali ich pohybovú obratnosť prekonávaním rôznych prekážok.
Hrací prvok môže byť však nebezpečný aj vtedy
- ak sa používa v rozpore s tým, na čo je určený
- ak ho používajú deti vo veku, pre ktorý nie je určený
- ak neboli dodržané pri montáži postupy uvedené v návode výrobcu
- ak neboli dodržané tzv. bezpečnostné zóny prvku
- ak je nevyhovujúca dopadová plocha okolo prvku
- ak je prvok poškodený vandalizmom, príp. poveternostným vplyvom
Všetky nedostatky pri nových ihriskách by mala odhaliť vstupná kontrola , ktorú vykonáva inšpekčný orgán.
Pri starších ihriskách (uvedených do prevádzky pred 1.1.2020) by mala odhaliť nedostatky pravidelná kontrola odborníka s certifikátom o odbornej spôsobilosti.
Tento zákon však nemal dlhú platnosť a vo februári 2021 bol zrušený. O dôsledkoch a našich odporúčaniach sa dočítate v našej aktualite.
Sme presvedčení, že tak ako budovanie nových detských ihrísk, je nemenej dôležitá aj ich pravidelná kontrola a servis. Preto disponujeme tímom špecialistov s odborným vzdelaním na túto oblasť, aby sme vedeli naozaj objektívne zhodnotiť riziká nielen nami realizovaných ihrísk, ale aj akýchkoľvek ihrísk pre deti na celom Slovensku. Exteriérových aj interiérových. V Bratislave aj v Čiernej nad Tisou. Ak máte záujem bližšie informácie napíšte nám.